Biudžetinė įstaiga. Vytauto g. 12, LT-90123, Plungė
Tel. (8 448) 73 166. El. p. savivaldybe@plunge.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 188714469
Spausdinti
English
 
 
 Pradžia
Aktuali informacija
Prisijungimas gyventojams

 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Rugpjūtis
    2022     
 
 

 

Nausodžio seniūnija

       Nausodžio seniūnija yra į pietvakarius nuo Plungės. Ji ribojasi su Šateikių, Kulių, Stalgėnų ir Babrungo seniūnijomis, Klaipėdos rajonu. Plotas – 81,5 kv. km, iš jų ariamoji žemė užima 60,3 kv. km, miškai – 12,4 kv. km, kiti plotai – 8,8 kv. km.

       Nausodžio seniūnijoje (2019-11-01) gyvena 4 070 žmonės, iš jų 2 030 - vyrų ir 2 040 - moterų. Vaikų iki 16 metų yra 755,  pensininkų – 980 (63 - virš 85 metų). Darbingo amžiaus žmonių yra 2 122. Seniūnijoje yra 1 230 namų ūkių. Seniūnijos teritorijoje yra 18 kaimų: Gandinga, Jodėnai, Juodeikiai, Kalniškiai, Kaušėnai, Karklėnai, Klepsčiai, Maceniai, Mardosai, Mažiavos, Nausodis, Noriškiai, Prūsaliai, Santakis, Stonaičiai, Šložiai, Varkaliai, Vieštovėnai. Didžiausias kaimas – Varkaliai, čia gyvena 1 154 gyventojai, mažiausias – Klepsčiai (8  gyventojai). Seniūnijos centras – Varkaliai - yra šiaurės rytiniame pakraštyje, prie Plungės – Klaipėdos plento. Nuo Varkalių iki Plungės yra tik 3 km. Dabar miestą pasiekti labai patogu, nes nutiestas naujas pėsčiųjų – dviratininkų takas, o kelio atkarpa nuo miesto iki kavinės „Ranča“ visiškai atnaujinta; šią kelio atkarpą ir pėsčiųjų taką apšviečia naujai įrengta apšvietimo sistema.

       Seniūnijos teritoriją kerta didžiausios rajono upės - Minija ir jos dešinysis intakas Babrungas. Be to, šiauriniame seniūnijos pakraštyje tyvuliuoja Gandingos tvenkinys (88 ha). Viena jo dalis priklauso Plungės miestui, kita – seniūnijai. Didžiausi miškai yra pietuose ir vakaruose. Tarp jų išsiskiria Vieštovėnų ir Karklėnų miškų masyvai. Įspūdingas Gandingos piliakalnis, jo aukštis- 111,8 m.

       Istorija.  Nausodžio seniūnijoje stūkso Gandingos piliakalnis, kuris saugo praeities paslaptis. Istorikai mano, kad pirmieji gyventojai Gandingos apylinkėse pasirodė  1000-aisiais pr. m. e. V-VIII a. Gandingoje stovėjo medinė pilis, o šalia driekėsi gyvenvietė. XII a. Gandingos žemes mindė kryžiuočiai. XV a. įsiliepsnojo valstiečių sukilimas. XVII-XVIII a. švedai galutinai sunaikino šį miestą. O juk 1520 m. Gandinga buvo Žemaitijos Kunigaikštijos administracijos  vienetas, vadinamas Gandingos tėvūnija. Iki XVI a. Gandinga buvo seniūnijos centras, jai priklausė ir Plungė. Tik vėliau Plungė, įsikūrusi prie didesnių prekybinių kelių, ėmė vis labiau stelbti Gandingą. XVII a. seniūnija persikėlė į Plungę, Gandingai beliko tik didžiuotis savo praeitimi ir didžiuoju piliakalniu, nuo kurio atsiveria puikus kraštovaizdis.

       Visai šalia Plungės, 3 km į pietvakarius, netoli Gondingos piliakalnio, įsikūrusi Varkalių gyvenvietė. Vietovės vardas tikriausiai kilęs nuo žodžio „varkalys“- vario kalėjas, vario kalvis. Spėjama, kad Varkalių kaime buvo kalami ginklai Gandingos pilies gynėjams, kovojusiems su kryžiuočiais.

       Varkalių žemė istoriniuose šaltiniuose minima 1583 m. Rašytiniuose šaltiniuose dažniausiai minimas Gandingos piliakalnis, kartu minint Varkalius, Pilalę, Apieros kalną, kaip vientisą archeologinį kompleksą. Ant vienos šių kalvų galėjo būti šventvietė - observatorija. Čia švęsdavo savo vardines Plungės kunigaikštis Mykolas Oginskis.

       Kunigaikščio M. Oginskio orkestre grojo jaunasis M. K. Čiurlionis, kuris 1908 m. Karklėnų kaime sutiko savo būsimą žmoną Sofiją Kymantaitę. Čia praėjo pati laimingiausia jų vasara.

       Vieštovėnų kaime yra Alkos kalnas, vienų vadinamas alkakalniu, o kitų – piliakalniu. Jis stovi 300 m į pietryčius nuo kelio Plungė - Kuliai. Kai kurie istorikai mano, kad Alkos kalnas priklausęs Gandingos gynybinei sistemai. Kalnas paskelbtas valstybinės reikšmės archeologiniu paminklu.

       Dabartis.  Seniūnijoje yra aštuonios seniūnaitijos. 2019 m. birželio mėnesį buvo perrinkti seniūnaičiai, jie yra seniūno pagalbininkai savo seniūnaitijose.  Yra susibūrusios penkios bendruomenės – Varkalių, Vieštovėnų „Šilupis“, Prūsalių „Liepupė“, Karklėnų „Karkluoja“ ir Stonaičių „Tuopų dvaras“. Šios bendruomenės aktyviai dalyvauja rajoniniuose ir seniūnijos renginiuose, buria kaimų gyventojus į organizuojamas šventes, įvairius užsiėmimus. Prūsalių ir Karklėnų bendruomenės turi savo patalpas. Seniūnijos  teritorijoje yra aštuonios sodų bendrijos:  Kaušėnuose – „Dobilas“, „Liepa“, Sveikata“, „Senasis vandenis“; Prūsaliuose – „Babrungas“, „Gandinga“, „Rasa“, „Vaivorykštė“. Prūsaliuose yra mokykla - darželis, Stonaičių kaime veikia socialinės globos namai, kuriuose gyvena ir gydosi sutrikusio intelekto žmonės. Seniūnijos centre, Varkaliuose, yra kavinė „Ranča“, Varkalių  kebabinė „Morini“, kuri teikia paslaugą - maitinimą į namus. Seniūnijos teritorijoje yra UAB „Plungės vandenys“,  Plungės miesto nutekamųjų vandenų valymo įrengimai, medelynas, UAB „Taudova“ ir dar keletas smulkių įmonių.   

       Varkaliuose, prie buvusios Nausodžio pagrindinės mokyklos, puikuojasi gerai įrengtas sporto aikštynas, kuriame vakarais ir poilsio dienomis sportuoja įvairaus amžiaus žmonės.

       Seniūnija yra priemiestinė, todėl daugelis seniūnijos gyventojų dirba Plungėje. Nemažai seniūnijos gyventojų ūkininkauja.  Apie 200 ūkininkų užsiima žemės ūkio veikla, kurių ūkių dydis - 2 - 3 ha, tik žemės ūkio veikla užsiima 335 registruoti ūkiai.  Seniūnija gali didžiuotis tokiais stambiais ūkininkais, kaip  T. Skierus, L. Bendikas, M. Grikštas,  S. ir S. Pučkočumai, G. Bartkevičius, D. Rojus,  K. Vaitkus,  J. Martišius, K. Mikalauskienė, D. Šleinius,  S. Drungilas, A. Narkus ir A. Lukauskienė. 

       Įžymūs žmonės, kilę iš šios seniūnijos: dirigentas Juozas Domarkas, literatūros kritikas Alfonsas Gusčius, biologijos mokslų daktarė Jadvyga Monstvilaitė. Iš Juodeikių yra kilęs A. Vaišvila, 1863 m. valstiečių sukilimo Plungės valsčiuje sąjūdžio vadas, taip pat iš Juodeikių kilęs Kazys Venslauskis (1880-1940) - garsus advokatas, visuomenės veikėjas, socialdemokratijos sąjūdžio Lietuvoje dalyvis ir vienas iš vadovų. Kaušėnuose gimė istorikas prof. dr. Zenonas Ivinskis.

       Saugomos teritorijos: 3 piliakalniai,  15 kapaviečių, žydų tautybės žmonių kapinės Kaušėnų ir Vieštovėnų kaimuose.

       Lankytinos vietos: Gandingos piliakalnis, du Varkalių piliakalniai, Kapukalnis  Mardosų kaime, ant kurio pastatyta skulptūra „Karžygys” Gandingos  karžygiams pagerbti (autorius L. Černiauskas), Mingėlos ąžuolas Vieštovėnų kaime, ąžuoliukų alėja ir skulptūra sukilimo vadui A. Vaišvilai atminti Vieštovėnų kaime, sodyba Mardosų kaime, kurioje gyveno Žemaitijos sukilimo vadas kapitonas Jonas Noreika – generolas Vėtra, žydų kapinės Kaušėnų ir Vieštovėnų kaimuose.


Paskutinis atnaujinimas: 2019-11-13 16:48:22
 

 

  

 

 

 

   

 

© Plungės rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Vytauto g. 12, LT-90123 Plungė. Rašykite mums - savivaldybe@plunge.lt
Sprendimas:IDAMAS